NGC 7222 е спирална галаксија во соѕвездието Водолија, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 7222


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 h 10 m 51,7 s
Деклинација +2° 6' 23""
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 1,2'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 11 август 1864
Други ознаки UGC 11934, MCG 0-56-12, CGCG 377-35, NPM1G +01.0542

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7222 се споменува и како UGC 11934, MCG 0-56-12, CGCG 377-35, NPM1G +01.0542.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 11 август 1864 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 48 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7222 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 mag/arcmin2.[2] NGC 7222 има привидни димензии од 1,2' х 1,2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 h 10 m 51,7 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 6' 23"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 7222 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68224. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 257; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 559. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1146.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди