NGC 7023отворено ѕвездено јато со оддавна маглина во соѕвездието Кефеј, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 7023

{{{опис}}}

Соѕвездие Кефеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 1 м 35,5 с
Деклинација +68° 10' 10"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато со оддавна маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
7,1
Физички податоци
Привидни димензии 10' x 8'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 октомври 1794
Други ознаки OCL 235, LBN 487

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7023 се споменува и како OCL 235, LBN 487.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 18 октомври 1794 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7023 е од видот EN+OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 7,1 m.[2] NGC 7023 има привидни димензии од 10' х 8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 1 м 35,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +68° 10' 10".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 7023 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 33; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4460. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 546.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди