NGC 6967леќеста галаксија во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6967
{{{опис}}}
Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 47 м 34 с
Деклинација +0° 24' 44""
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,6'
Историја
Откривач Вилијам Парсонс
Откриена 27 август 1857
Други ознаки UGC 11630, MCG 0-53-6, CGCG 374-18, IRAS 20450+0013

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6967 се споменува и како UGC 11630, MCG 0-53-6, CGCG 374-18, IRAS 20450+0013.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 27 август 1857 година од страна на Вилијам Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6967 е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,6 m/лм2.[2] NGC 6967 има привидни димензии од 0,9' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 47 м 34 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +0° 24' 44"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 6967 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 65385. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 254; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 512. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 305.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски уреди