NGC 6933двојна ѕвезда во соѕвездието Делфин, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6933


Соѕвездие Делфин
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 33 м 38,2 с
Деклинација +7° 23' 16""
Податоци од набљудување
Вид на тело двојна ѕвезда
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Пер Магнус Херман Шулц
Откриена 14 септември 1865

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 14 септември 1865 година од страна на Пер Магнус Херман Шулц, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 9,6 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6933 е од видот *2.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 33 м 38,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +7° 23' 16"".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6933 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 209; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 522. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 315.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди