Месје 71

(Пренасочено од NGC 6838)

NGC 6838 е збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Месје 71


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 h 53 m 46,1 s
Деклинација +18° 46' 44""
Податоци од набљудување
Вид на објект збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Физички податоци
Привидни димензии 7,2' x ?'
Историја
Откривач Жан Филип де Шезо
Откриена 1745
Други ознаки M 71, GCL 115

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6838 се споменува и како M 71, GCL 115.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 1745 година од страна на Жан Филип де Шезо, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6838 е од видот GCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 mag.[2] NGC 6838 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7,2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 h 53 m 46,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +18° 46' 44"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6838 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 162; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1624. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 190.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди