NGC 6804планетарна маглина во соѕвездието Орел, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6804

{{{опис}}}

Соѕвездие Орел
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 31 м 35,4 с
Деклинација +9° 13' 33""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
12
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 25 август 1791
Други ознаки PK 45-4.1, CS=14.3

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6804 се споменува и како PK 45-4.1, CS=14.3.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 25 август 1791 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6804 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 m.[2] NGC 6804 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 31 м 35,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 13' 33"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6804 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 207; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1055. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 171.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди