NGC 6717збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6717


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 55 м 6,2 с
Деклинација -22° 42' 1""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VIII
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Физички податоци
Привидни димензии 5,4' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 7 август 1784
Други ознаки Pal 9, GCL 105, ESO 523-SC14

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6717 се споменува и како Pal 9, GCL 105, ESO 523-SC14.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 7 август 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6717 е од видот VIII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 m.[2] NGC 6717 има само една позната привидна димензија, која изнесува 5,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 55 м 6,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 42' 1"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6717 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 340; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6860. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1155.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди