NGC 6589отсјајна маглина во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6589

{{{опис}}}

Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 16 м 51,7 с
Деклинација -19° 46' 41"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 5' x 3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 12 јули 1885
Други ознаки IC 4690, LBN 46, ESO 590-N14

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6589 се споменува и како IC 4690, LBN 46, ESO 590-N14.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 12 јули 1885 година од страна на Луис Свифт, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 16 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6589 е од видот RN.[1] NGC 6589 има привидни димензии од 5' х 3'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 16 м 51,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 46' 41".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 6589 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6273. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1106.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски уреди