NGC 6567планетарна маглина во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 6567
{{{опис}}}
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 13 м 45,1 с
Деклинација -19° 4' 32""
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,7
Физички податоци
Привидни димензии 0,2' x ?'
Историја
Откривач Едвард Чарлс Пикеринг
Откриена 18 август 1882
Други ознаки PK 11-0.2, ESO 590-PN8, CS=15.0

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6567 се споменува и како PK 11-0.2, ESO 590-PN8, CS=15.0.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 18 август 1882 година од страна на Едвард Чарлс Пикеринг, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6567 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,7 m.[2] NGC 6567 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 13 м 45,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 4' 32"".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 6567 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6272. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1106.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди