NGC 6539збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 6539
Глобуларното јато NGC 6539
Глобуларното јато NGC 6539
Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 4 м 49,8 с
Деклинација -7° 35' 7""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид X
Привиден сјај
(видлив)
8,9
Физички податоци
Привидни димензии 7,9' x ?'
Историја
Откривач Теодор Брорсен
Откриена септември 1856
Други ознаки GCL 85

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6539 се споменува и како GCL 85.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на септември 1856 година од страна на Теодор Брорсен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 9,6 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6539 е од видот X.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,9 m.[2] NGC 6539 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7,9'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 4 м 49,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -7° 35' 7"".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 6539 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 294; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5675. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 156.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди