NGC 5966елиптична галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 5966
Поглед кон NGC 5966
Поглед кон NGC 5966
Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 35 м 52,2 с
Деклинација +39° 46' 9""
Положбен агол 90°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,1
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,1'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 18 март 1787
Други ознаки UGC 9923, MCG 7-32-32, CGCG 222-28, near SAO 64799/64800

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5966 се споменува и како UGC 9923, MCG 7-32-32, CGCG 222-28, near SAO 64799/64800.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 18 март 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5966 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 5966 има привидни димензии од 1,8' х 1,1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 35 м 52,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +39° 46' 9"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 90°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5966 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 55552. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 78; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3053. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1376.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди