NGC 56засега неутврден објект во соѕвездието Риби, заведен во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 56
{{{опис}}}
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 15 м 20,6 с
Деклинација + 12° 26' 40"
Податоци од набљудување
Вид на тело засега неутврден објект
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 13 октомври 1825

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 13 октомври 1825 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 56 е од видот NF.[1]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 15 м 20,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 12° 26' 40".[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 56 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 170; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 598. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 10.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди