NGC 5323спирална галаксија во соѕвездието Мала Мечка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 5323


Соѕвездие Мала Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 45 м 36 с
Деклинација +76° 49' 42""
Положбен агол 163°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sab
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 20 декември 1797
Други ознаки UGC 8719, MCG 13-10-12, CGCG 353-25, IRAS 13451+7704

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5323 се споменува и како UGC 8719, MCG 13-10-12, CGCG 353-25, IRAS 13451+7704.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 20 декември 1797 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5323 е од видот Sab.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 m/лм2.[2] NGC 5323 има привидни димензии од 1,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 45 м 36 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +76° 49' 42"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 163°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5323 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 48785. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 10; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4558. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1374.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди