NGC 5284расеано ѕвездено јато во соѕвездието Кентаур, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 5284

{{{опис}}}

Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 47 м 6 с
Деклинација -59° 13' 39""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10
Физички податоци
Привидни димензии 30' x 20'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 јуни 1837
Други ознаки ESO 133-?4

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5284 се споменува и како ESO 133-?4.

Откривање уреди

Телото е откриено на 7 јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5284 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 10 m.[2] NGC 5284 има привидни димензии од 30' х 20'.[2]

Астрономски податоци уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 47 м 6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 13' 39"".[3]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 5284 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 430; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8676. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски уреди