NGC 5239спирална галаксија во соѕвездието Воловар, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 5239
Поглед кон NGC 5239
Поглед кон NGC 5239
Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 36 м 26,3 с
Деклинација +7° 22' 11""
Положбен агол 13°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
12,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,6
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 13 април 1784
Други ознаки UGC 8589, MCG 1-35-15, CGCG 45-40, IRAS 13339+0737

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5239 се споменува и како UGC 8589, MCG 1-35-15, CGCG 45-40, IRAS 13339+0737.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 13 април 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5239 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 5239 има привидни димензии од 1,8' х 1,2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 36 м 26,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +7° 22' 11"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 13°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5239 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 48023. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 196; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 313. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 90.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди