NGC 5215Aлеќеста галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

NGC 5215A
Кентаур
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 35 м 6,6 с
Деклинација -33° 28' 52"
Положбен агол 105°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 11,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,4'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 јуни 1836
Други ознаки ESO 383-28, MCG -5-32-40, VV 693, PGC 47879

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5215A се споменува и како ESO 383-28, MCG -5-32-40, VV 693, PGC 47879.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 3 јуни 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5215A е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,5 m/лм2.[2] NGC 5215A има привидни димензии од 0,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 35 м 6,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 28' 52".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 105°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 5215A е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 47883. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 370; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7269. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 80.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди