NGC 5181леќеста галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 5181
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 29 м 41,9 с
Деклинација +13° 18' 16""
Положбен агол 54°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,8'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 29 март 1830
Други ознаки MCG 2-34-24, CGCG 72-98, NPM1G +13.0343

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5181 се споменува и како MCG 2-34-24, CGCG 72-98, NPM1G +13.0343.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 29 март 1830 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5181 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 5181 има привидни димензии од 0,9' х 0,8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 29 м 41,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +13° 18' 16"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 54°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5181 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 47373. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 195; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 898. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1420.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди