NGC 5064спирална галаксија во соѕвездието Кентаур, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 5064
{{{опис}}}
Соѕвездие Кентаур
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 19 м 0 с
Деклинација -47° 54' 35""
Положбен агол 38°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
11,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Површински сјај 12,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,9'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 3 март 1837
Други ознаки ESO 220-2, AM 1316-473, IRAS 13160-4738

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5064 се споменува и како ESO 220-2, AM 1316-473, IRAS 13160-4738.

Откривање

уреди

Телото е откриено на 3 март 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5064 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,2 m/лм2.[2] NGC 5064 има привидни димензии од 1,9' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 19 м 0 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -47° 54' 35"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 38°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 5064 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 46409. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 403; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8252. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди