NGC 5022спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 5022
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 13 м 30,7 с
Деклинација -19° 32' 51""
Положбен агол 21°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,7
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x 0,4'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1882
Други ознаки MCG -3-34-21, ESO 576-14, FGC 1581, PGC 45952, IRAS 13108-1917

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5022 се споменува и како MCG -3-34-21, ESO 576-14, FGC 1581, PGC 45952, IRAS 13108-1917.

Откривање

уреди

Телото е откриено на 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5022 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 5022 има привидни димензии од 2,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 13 м 30,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 32' 51"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 21°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 5022 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 45953. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 330; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6116. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 737.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди