NGC 5008 е спирална галаксија во соѕвездието Воловар, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 5008


Соѕвездие Воловар
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 h 10 m 57 s
Деклинација +25° 29' 47""
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 1'
Историја
Откривач Хајнрих Даре
Откриена 18 мај 1862
Други ознаки IC 4381, UGC 9073, MCG 4-33-42, IRAS 14087+2545, CGCG 132-78, CGCG 133-1, HCG 71A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5008 се споменува и како IC 4381, UGC 9073, MCG 4-33-42, IRAS 14087+2545, CGCG 132-78, CGCG 133-1, HCG 71A.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 18 мај 1862 година од страна на Хајнрих Даре, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 11 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5008 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 mag/arcmin2.[2] NGC 5008 има привидни димензии од 1,4' х 1'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 h 10 m 57 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +25° 29' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 5008 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 50629. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 152; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2010. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 61.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General

Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врскиУреди