NGC 4891ѕвезда во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4891


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 0 м 47 с
Деклинација -13° 25' 35"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Физички податоци
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 21 април 1882

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 21 април 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4891 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,8 m.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 0 м 47 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 25' 35".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4891 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 284; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5542. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1591.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врскиУреди