NGC 4618 е спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4618


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 41 m 33 s
Деклинација +41° 9' 4""
Положбен агол 25°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
10,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,2
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,2' x 3,4'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 9 април 1787
Други ознаки IC 3667, UGC 7853, MCG 7-26-37, CGCG 216-17, KCPG 349A, VV 73, Arp 23, KUG 1239+414

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4618 се споменува и како IC 3667, UGC 7853, MCG 7-26-37, CGCG 216-17, KCPG 349A, VV 73, Arp 23, KUG 1239+414.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 9 април 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4618 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 mag/arcmin2.[2] NGC 4618 има привидни димензии од 4,2' х 3,4'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 41 m 33 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +41° 9' 4"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 25°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4618 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42575. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 75; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3021. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 115.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди