NGC 4581елиптична галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4581
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 38 м 5,1 с
Деклинација +1° 28' 42""
Положбен агол 173°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E4
Привиден сјај
(видлив)
12,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,3
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 1,1'
Историја
Откривач Едвард Синглтон Холден
Откриена 20 април 1882
Други ознаки UGC 7801, MCG 0-32-28, CGCG 14-83

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4581 се споменува и како UGC 7801, MCG 0-32-28, CGCG 14-83.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 20 април 1882 година од страна на Едвард Синглтон Холден, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15,6 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4581 е од видот E4.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,5 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] NGC 4581 има привидни димензии од 1,9' х 1,1'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 38 м 5,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +1° 28' 42"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 173°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 4581 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42199. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 239; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 289. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1405.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)", Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).

Надворешни врски

уреди