NGC 4571 е спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

NGC 4571


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 36 m 56,4 s
Деклинација +14° 13' 3""
Положбен агол 55°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
11,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,8
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,6' x 3,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 14 јануари 1787
Други ознаки IC 3588, UGC 7788, MCG 2-32-156, IRAS 12344+1429, CGCG 70-194, VCC 1696

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4571 се споменува и како IC 3588, UGC 7788, MCG 2-32-156, IRAS 12344+1429, CGCG 70-194, VCC 1696.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 14 јануари 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4571 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 mag/arcmin2.[2] NGC 4571 има привидни димензии од 3,6' х 3,2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 36 m 56,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 13' 3"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 55°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 4571 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42100. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 194; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 881. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1576.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди