NGC 4533спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 4533
{{{опис}}}
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 34 м 22,1 с
Деклинација +2° 19' 31""
Положбен агол 161°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Scd
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 0,4'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1877
Други ознаки UGC 7725, MCG 1-32-102, CGCG 42-157, VCC 1557

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4533 се споменува и како UGC 7725, MCG 1-32-102, CGCG 42-157, VCC 1557.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 1877 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4533 е од видот Scd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 4533 има привидни димензии од 2,1' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 34 м 22,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +2° 19' 31"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 161°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 4533 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41816. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 239; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 289. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1560.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди