NGC 449спирална галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 449

{{{опис}}}

Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 16 м 7,5 с
Деклинација + 33° 5' 20"
Положбен агол 71°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' х 0,5'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 11 ноември 1881
Други ознаки MCG 5-4-9, MK 1, CGCG 502-18, IRAS 01133+3249, KUG 0113+328A, near SAO 54567

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 449 се споменува и како MCG 5-4-9, MK 1, CGCG 502-18, IRAS 01133+3249, KUG 0113+328A, near SAO 54567 .

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 11 ноември 1881 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 449 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 449 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 16 м 7,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 33° 5' 20".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 71°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 449 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 4587. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2295. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 30.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976. (118,206)

Надворешни врски

уреди