NGC 411отворено ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Телото претставува Дрееров објект.

NGC 411


Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 7 м 55,7 с
Деклинација - 71° 46' 7"
Податоци од набљудување
Вид на тело отворено ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(видлив)
12,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' х '
Историја
Откривач Џејмс Данлоп
Откриена 1826
Други ознаки ESO 51-SC19, in SMC

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 411 се споменува и како ESO 51-SC19, in SMC .

ОткривањеУреди

Објектот е откриен во 1826 година од страна на Џејмс Данлоп, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 9 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 411 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,2 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11 m, додека површинскиот сјај изнесува m/лм2.[2] NGC 411 има привидни димензии од 1,3' х '.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 7 м 55,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 71° 46' 7".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 411 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 441; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9139.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врскиУреди