NGC 391елиптична галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 391 {{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 7 м 22,5 с
Деклинација + 0° 55' 33"
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E-S0
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,5
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' х 0,7'
Историја
Откривач Џорџ Филипс Бонд
Откриена 8 јануари 1853
Други ознаки UGC 693, MCG 0-3-75, CGCG 384-77

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 391 се споменува и како UGC 693, MCG 0-3-75, CGCG 384-77 .

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 8 јануари 1853 година од страна на Џорџ Филипс Бонд, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 391 е од видот E-S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] NGC 391 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 7 м 22,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 0° 55' 33".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 391 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3976. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 217; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 19. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1196.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди