NGC 387елиптична галаксија во соѕвездието Риби, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 387
{{{опис}}}
Соѕвездие Риби
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 7 м 33 с
Деклинација + 32° 23' 27"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
15,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,5
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' х 0,4'
Историја
Откривач Лоренс Парсонс
Откриена 10 декември 1873
NGC 387 — елиптична галаксија во соѕвездието Риби
NGC 387 — елиптична галаксија во соѕвездието Риби

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 10 декември 1873 година од страна на Лоренс Парсонс, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 387 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,5 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 387 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 7 м 33 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 32° 23' 27".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 387 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3987. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 91; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2282. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 601.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди