NGC 3148ѕвезда во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3148

{{{опис}}}

Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 13 м 43,8 с
Деклинација + 50° 29' 49"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
6,6
Физички податоци
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 17 февруари 1831
Други ознаки SAO 27566

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3148 се споменува и како SAO 27566.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 17 февруари 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3148 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 6,6 m.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 13 м 43,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 50° 29' 49".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 3148 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 45; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3440. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1331.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди