NGC 3097засега неутврден објект во соѕвездието Голема Мечка, заведен во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 3097

{{{опис}}}

Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 3 м 58,4 с
Деклинација + 60° 4' 59"
Податоци од набљудување
Вид на тело засега неутврден објект
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,1
Физички податоци
Историја
Откривач Едвард Остин
Откриена 24 мај 1870

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 24 мај 1870 година од страна на Едвард Остин, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 15 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3097 е од видот .[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,1 m.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 3 м 58,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 60° 4' 59".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 3097 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 45; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4137. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1331.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди