NGC 306расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 306 {{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 54 м 15,1 с
Деклинација - 72° 14' 33"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,5
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 4 октомври 1836
Други ознаки ESO 29-SC23

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 306 се споменува и како ESO 29-SC23.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 4 октомври 1836 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 306 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,5 m.[2] NGC 306 има само една позната привидна димензија од 0,8'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 54 м 15,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 14' 33".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 306 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 441; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9138.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди