NGC 299расеано ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 299
{{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 53 м 24,7 с
Деклинација - 72° 11' 47"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,7
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' х ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 12 август 1834
Други ознаки ESO 51-SC5

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 299 се споменува и како ESO 51-SC5.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 12 август 1834 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 299 е од видот OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,7 m.[2] NGC 299 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 53 м 24,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 72° 11' 47".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 299 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 441; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9138.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди