NGC 2850леќеста галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2850
{{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 20 м 56,9 с
Деклинација - 4° 56' 22"
Положбен агол 30°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,7'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 22 март 1882
Други ознаки NPM1G -04.0292

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2850 се споменува и како NPM1G -04.0292.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 22 март 1882 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2850 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] NGC 2850 има привидни димензии од 0,9' х 0,7'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 20 м 56,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 4° 56' 22".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 30°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2850 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26452. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 233; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4888. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 922.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди