NGC 2799спирална галаксија во соѕвездието Рис, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2799
{{{опис}}}
Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 17 м 31 с
Деклинација + 41° 59' 38"
Положбен агол 125°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBm
Привиден сјај
(видлив)
13,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,9' x 0,5'
Историја
Откривач Ралф Коупленд
Откриена 9 март 1874
Други ознаки UGC 4909, MCG 7-19-56, CGCG 209-46, KCPG 195B, Arp 283, VV 50, KUG 0914+422B

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2799 се споменува и како UGC 4909, MCG 7-19-56, CGCG 209-46, KCPG 195B, Arp 283, VV 50, KUG 0914+422B.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 9 март 1874 година од страна на Ралф Коупленд, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2799 е од видот SBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 2799 има привидни димензии од 1,9' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 17 м 31 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 41° 59' 38".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 125°.[2]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 2799 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26238. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 71; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2987. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 721.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди