Рис (соѕвездие)

соѕвездие

Рис (лат. Lynx, Lyn) — соѕвездие на северното небо, определено во XVII век од полскиот астроном Јан Хавелиј. Наречен е по животното рис. Ова е мошне слабо видливо соѕвездие и најсјаните ѕвезди во него образуваат лев-десна прекршена линија.

Рис
лат. Lynx
КратенкаLyn
ГенитивноLyncis
Симболизамрис
Ректасцензија8 ч.
Деклинација+45°
КвадрантNQ2
Површина545 (°)² (28-мо)
Главни ѕвезди4
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
42
Ѕвезди со планети5
Ѕвезди посјајни од 3,00m0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг)1
Најсјајна ѕвездаα Lyn (3.14m)
Најблиска ѕвездаLHS 1963
(26,62 сг, 8,16 пс)
Месјеови објекти0
Метеорски дождови?????
?????
Соседни
соѕвездија
Голема Мечка
Жирафа
Кочијаш
Близнаци
Рак
Лав (агол)
Мал Лав
Видливо на ширина од +90° до −55°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец март.

Историја

уреди
 
Илустрација на соѕвездието Рис од делото „Ураниино огледало“ (1825)

Соѕвездието го определил полскиот астроном Јан Хавелиј во XVII век со намера да ја пополни празнината меѓу соѕвездијата Голема Мечка и Кочијаш. Се смета дека го нарекол Рис поради неговат аслаба видливост, односно дека може да го забележи само некој со остар вид каков што е оној на рисот.

Забележителности

уреди

Единствената ѕвезда со свое име во соѕвездието е Алшавкат („трн“ на арапски), наречена и 31 Рис.

Најзабележително длабоконебесно тело е збиеното ѕвездено јато NGC 2419 (наречено и „Меѓугалактички Скитник“) на оддалеченост од 300.000 светлосни години од Земјата. Ова е најоддалеченото јато од овој тип познато за астрономите и веројатно има мошне елиптична орбита околу Млечниот Пат. Има величина од 10,3 претставува јато од Шаплиева класа II, што значи дека е крајно густо во средиштето. Првично се сметало за ѕвезда, но подоцна американскиот астроном Карл Лампланд утврдил дека се работи за јато.[1]

Наводи

уреди
  1. Levy 2005, стр. 168-169.
  • Universe: The Definitive Visual Dictionary, Robert Dinwiddie et al., DK Adult Publishing, (2005), pg. 346.
  • Levy, David H. (2005). Deep Sky Objects. Prometheus Books. ISBN 1-59102-361-0.
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0-00-725120-9. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0-691-13556-4.
  • Ferris, Timothy. Seeing in the Dark. 2002. p. 244

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Координати:   &1000000000000000800000008ч &1000000000000000000000000м &1000000000000000000000000с, +&1000000000000004500000045° &1000000000000000000000000′ &1000000000000000000000000″