NGC 2528спирална галаксија во соѕвездието Рис, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2528 {{{опис}}}
Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 7 м 25 с
Деклинација + 39° 11' 41"
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
12,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,4
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,5'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 22 јануари 1877
Други ознаки UGC 4227, MCG 7-17-15, CGCG 207-32, KUG 0804+393, IRAS 08040+3920

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2528 се споменува и како UGC 4227, MCG 7-17-15, CGCG 207-32, KUG 0804+393, IRAS 08040+3920.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 22 јануари 1877 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2528 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,4 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] NGC 2528 има привидни димензии од 1,5' х 1,5'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 7 м 25 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 39° 11' 41".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 2528 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 22805. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 69; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2973. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1329.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врскиУреди