NGC 2463елиптична галаксија во соѕвездието Рис, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2463
{{{опис}}}
Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 57 м 12,2 с
Деклинација + 56° 40' 37"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 10 февруари 1831
Други ознаки MCG 10-12-31, CGCG 287-13, ARAK 145

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2463 се споменува и како MCG 10-12-31, CGCG 287-13, ARAK 145.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 10 февруари 1831 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2463 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 2463 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 57 м 12,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 56° 40' 37".[3]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2463 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 22291. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 43; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3791. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 985.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски

уреди