NGC 2363галаксија во соѕвездието Жирафа, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2363
{{{опис}}}
Соѕвездие Жирафа
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 28 м 29,9 с
Деклинација + 69° 11' 34"
Положбен агол 20°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид I
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 15,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 1'
Историја
Откривач Ралф Коупленд
Откриена 9 март 1874
Други ознаки UGC 3847, MCG 12-7-39, KCPG 133A

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2363 се споменува и како UGC 3847, MCG 12-7-39, KCPG 133A.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 9 март 1874 година од страна на Ралф Коупленд, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 72 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2363 е од видот I.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 m, додека површинскиот сјај изнесува 15,3 m/лм2.[2] NGC 2363 има привидни димензии од 1,6' х 1'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 28 м 29,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 69° 11' 34".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 20°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 2363 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 93088. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 21; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4360. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 680.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врски

уреди