NGC 2359

маглина во соѕвездието Големо Куче

NGC 2359 (нареч. „Торов Шлем“) — оддавна маглина во соѕвездието Големо Куче, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 2359
Торов Шлем
маглина
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија07ч 18м &1000000000000003000000030с[1]
Деклинација−13° 13.8′ ″[1]
Оддалеченост11.960[2] сг
СоѕвездиеГолемо Куче
ЗнаменитостиH II-подрачје
ОзнакиGUM 4, LBN 227.66-00.09, SH 2-298, GRS 227.80 -00.20, LBN 1041, RCW 5[1]
Поврзано: Списоци на маглини

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2359 се споменува и како LBN 1041.

Откривање уреди

Објектот е откриен на 31 јануари 1785 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци уреди

Податоци од набљудување уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2359 е од видот EN.[3] NGC 2359 има привидни димензии од 9' х 6'.[4]

Астрономски податоци уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 18 м 30 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 13° 13' 30".[5]

Други поделби уреди

Проучување на NGC 2359 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 274; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5407. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1619.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Search Results for NGC 2359“. Astronomical Database. SIMBAD. Посетено на 5 October 2012.
  2. Zhekov, S. A. (2014). „X-rays from wind-blown bubbles: An XMM-Newton detection of NGC 2359“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 443: 12. arXiv:1406.2463. Bibcode:2014MNRAS.443...12Z. doi:10.1093/mnras/stu1138.
  3. Запис за NGC 2359 на НАСА (англиски)
  4. Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  5. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература уреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски уреди