NGC 1985отсјајна маглина во соѕвездието Кочијаш, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1985


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 37 м 47,8 с
Деклинација + 31° 59' 20"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Физички податоци
Привидни димензии 0,68' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 13 ноември 1790
Други ознаки PK 176+0.1, CS=13.6, not a PN

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1985 се споменува и како PK 176+0.1, CS=13.6, not a PN.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 13 ноември 1790 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1985 е од видот RN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 12,7 m.[2] NGC 1985 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,68'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 37 м 47,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 31° 59' 20".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1985 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 97; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2408. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1459.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Archinal, Brent A. Version 4.0 of an unpublished list of errata to the RNGC, dated March 19, 1987. (110,0)

Надворешни врскиУреди