NGC 1435отсјајна маглина во соѕвездието Бик, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1435

{{{опис}}}

Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 46 м 10 с
Деклинација + 23° 45' 54"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 30' x 30'
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 19 октомври 1859
Други ознаки CED 19I, маглина Меропа

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1435 се споменува и како CED 19I и маглина Меропа.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 19 октомври 1859 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 4 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1435 е од видот RN.[1] NGC 1435 има привидни димензии од 30' х 30'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 46 м 10 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 23° 45' 54".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1435 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 132; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1800. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 441.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди