NGC 1428елиптична галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

NGC 1428

{{{опис}}}

{{{опис}}}
Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 42 м 22,9 с
Деклинација - 35° 9' 14"
Положбен агол 118°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E/SB0
Привиден сјај
(видлив)
12,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,9
Површински сјај 12,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,6'
Историја
Откривач Јохан Фридрих Јулиус Шмит
Откриена 19 јануари 1865
Други ознаки ESO 358-53, MCG -6-9-22, FCC 277

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1428 се споменува и како ESO 358-53, MCG -6-9-22, FCC 277.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 19 јануари 1865 година од страна на Јохан Фридрих Јулиус Шмит, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 6,2 см.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1428 е од видот E/SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,3 m/лм2.[2] NGC 1428 има привидни димензии од 1,1' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 42 м 22,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 35° 9' 14".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 118°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на NGC 1428 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13611. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 356; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7034.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди