NGC 121збиено ѕвездено јато во соѕвездието Тукан, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 121
{{{опис}}}
Соѕвездие Тукан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 26 м 47,1 с
Деклинација - 71° 32' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид GCL
Привиден сјај
(видлив)
11,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' х '
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 20 септември 1835
Други ознаки ESO 50-SC12, in SMC

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 121 се споменува и како ESO 50-SC12, in SMC .

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 20 септември 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 121 е од видот GCL.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,2 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,2 m, додека површинскиот сјај изнесува m/лм2.[2] NGC 121 има привидни димензии од 1,5' х '.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 26 м 47,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 71° 32' 12".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 121 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 440; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 9137.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди