NGC 1016елиптична галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

NGC 1016
{{{опис}}}
Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 38 м 19,6 с
Деклинација + 2° 7' 9"
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2' x 2'
Историја
Откривач Алберт Март
Откриена 15 јануари 1865
Други ознаки UGC 2128, MCG 0-7-67, CGCG 388-76

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1016 се споменува и како UGC 2128, MCG 0-7-67, CGCG 388-76.

ОткривањеУреди

Објектот е откриен на 15 јануари 1865 година од страна на Алберт Март, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 48 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1016 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] NGC 1016 има привидни димензии од 2' х 2'.[2]

Астрономски податоциУреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 38 м 19,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 2° 7' 9".[3]

Други поделбиУреди

Проучување на NGC 1016 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 9997. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 220; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 46. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1283.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди