Me and Mr. Johnson е блуз-рок албум од Ерик Клептон издаден во 2004. Албумот е снимен во чест на легендарниот блузер Роберт Џонсон. Според биографијата на Клептон, не било планирано снимките да бидат вклучени во албум. Бендот изнајмил студио, но Клептон немал напишани песни, па затоа тој предложил да ги снимат песните на Роберт Џонсон. Снимиле доволно песни за албум и одлучиле да ги издадат во такво издание.

Me and Mr. Johnson
Студиски албум од Ерик Клептон
Издаден23 март 2004 (Me and Mr. Johnson)
4 декември 2004 (Sessions for Robert J.)
Снимен2003-2004
ЖанрБлуз
Траење49:31
Издавачка куќаWarner Bros. Records
ПродуцентЕрик Клептон, Симон Клими
Ерик Клептон — Хронологија
One More Car, One More Rider
(2002)
Me and Mr. Johnson
(2004)
Back Home
(2005)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3.5/5 ѕвездички[1]
Entertainment Weekly B+[2]
Jam! 4/5 ѕвездички[3]
Uncut 4/5 ѕвездички[4]
USA Today 3.5/4 ѕвездички[5]

Список на песни

уреди
Сите песни се од Роберт Џонсон.
 1. „When You Got a Good Friend" – 3:20
 2. „Little Queen of Spades“ – 4:57
 3. „They're Red Hot“ – 3:25
 4. „Me and the Devil Blues“ – 2:56
 5. „Travelling Riverside Blues“ – 4:31
 6. „Last Fair Deal Gone Down“ – 2:35
 7. „Stop Breakin' Down Blues“ – 2:30
 8. „Milkcow's Calf Blues“ – 3:18
 9. „Kind Hearted Woman Blues“ – 4:06
 10. „Come on in My Kitchen“ – 3:35
 11. „Rollin' and Tumblin'“ – 3:27
 12. „Love in Vain“ – 4:02
 13. „32-20 Blues“ – 2:58
 14. „Hellhound on My Trail“ – 3:51

Личности

уреди

Sessions for Robert J

уреди

При крајот на 2004, бил издаден компилационен албум , Sessions for Robert J, на компакент диск и ДВД. Во албумот е вклучен бендот на Клептон како изведува додатни преработки од албумот Me and Mr. Johnson како и песни кои ги нема на овој албум меѓу кои „From Four 'Til Late“, „Terraplane Blues“, „Ramblin' on my Mind“, „Sweet Home Chicago“, и „Stones in my Passway“. Помеѓу сесиите, Клептон го дискутира Џонсоновото влијание врз него и другите музичари.

Список на песни

уреди
Сите песни се од Роберт Џонсон.

Компакт диск

уреди
 1. „Sweet Home Chicago“ – 5:17
 2. „Milkcow's Calf Blues“ – 3:49
 3. „Terraplane Blues“ – 3:36
 4. „If I Had Possession Over Judgement Day“ – 3:23
 5. „Stop Breakin' Down Blues“ – 2:56
 6. „Little Queen of Spades“ – 5:27
 7. „Traveling Riverside Blues“ – 4:26
 8. „Me and the Devil Blues“ – 2:50
 9. „From Four Until Late“ – 3:01
 10. „Kind Hearted Woman Blues“ – 5:39
 11. „Ramblin' on My Mind“ – 2:42
 1. „Kind Hearted Woman Blues“
 2. „They're Red Hot“
 3. „Hell Hound on My Trail“
 4. „Sweet Home Chicago“
 5. „When You Got a Good Friend“
 6. „Milkcow's Calf Blues“
 7. „If I Had Possession Over Judgement Day“
 8. „Terraplane Blues“
 9. „Hell Hound on My Trail“
 10. „Me and the Devil Blues“
 11. „From Four Until Late“
 12. „Love in Vain“
 13. „Ramblin' on My Mind“
 14. „Stones in My Passway“
 15. „Love in Vain“
 16. „Little Queen of Spades“
 17. „Traveling Riverside Blues“

Наводи

уреди
 1. Ерлвајн, Стивен Томас. „Преглед: Me and Mr. Johnson од Ерик Клептон“. САД: „Rovi Corporation“. Посетено на 13 јули 2011.
 2. Вилијам, Крис (2 април 2004). „Музички преглед на Me and Mr. Johnson од Ерик Клептон“. Entertainment Weekly (758). ISSN 1049-0434. Архивирано од изворникот на 2012-10-21. Посетено на 13 јули 2011.
 3. Стердан, Дерил (7 јануари 2005). „Прег на албумот Sessions for Robert J од Ерик Клептон“. „Jam!“. „Canadian Online Explorer“.
 4. „Преглед: Me and Mr. Johnson од Ерик Клептон“. „Uncut. 2004. ISSN 1368-0722. Архивирано од изворникот на 2011-05-19. Посетено на 13 јули 2011.
 5. Гандерсен, Една (29 март 2004). „Клептон и Аеросмит заедно во блузот“. „USA Today“. ISSN 0734-7456. Посетено на 13 јули 2011.