Love the Way You Lie“ е вториот сингл на Еминем од неговиот седми студиски албум Recovery. На песната се појавува и Ријана која го исполнува рефренот. Ова била прва соработка помеѓу овие двајца музичари, а нешто подоцна ја објавиле и „Love the Way You Lie (Part II)“, која се нашла на албумот Loud од Ријана.[1]

„Love the Way You Lie“
Love The Way You Lie single cover.jpg
Сингл од Еминем
од албумот Recovery
Издаден 9 август 2010
Формат ЦД сингл, дигитално спуштање
Снимен 2010 г.
Жанр Рап, поп-музика
Должина 4:23
Издавачка куќа Интерскоп, Афтермат, Шејди
Композитор Маршал Метерс, Алекс да Кид и Скајлар Греј
Продуцент Алекс да Кид, Макеба Ридик
Хронологија на синглови на Еминем
Not Afraid
(2010)
Love the Way You Lie
(2010)
No Love
(2010)

На спотот за песната во главните улоги се појавуваат Меган Фокс и Доминик Монахан, кои глумат нестабилна љубовна двојка. Песната соборила многу рекорди на гледаност и слушаност, а освоила и неколку позначајни музички награди.[2]

НаводиУреди

  1. Tingen, Paul (2011). „Alex Da Kid: Songwriter & Producer“. Sound on Sound. SOS Publications Group. 27 (2): 64–7. ISSN 0951-6816.
  2. Dombrowski, Chris (5 февруари 2011). „Going to Grammys“. The World. Lee Enterprises. Архивирано од изворникот на 14 август 2012. Посетено на 13 ноември 2011.

Надворешни врскиУреди