Првиот округ во Париз е еден од 20 арондисмани (административни окрузи) на главниот град на Франција.

Прв (I) округ на Париз
Француски општински округ
Лувр и Тилери, видени од северната страна
Лувр и Тилери, видени од северната страна
Париз и најблиските предградија
Париз и најблиските предградија
ДржаваФранција
РегионИл-де-Франс
ДепартманПариз
општинаПариз
Управа
 • ГрадоначалникЖан-Франсоа Легаре
Површина
 • Вкупна1,83 км2 (71 ми2)
Население (попис од 8 март 1999)[p]
 • Вкупно16,888
 • проц. од (2005)17,700
 • Густина0,092/км2 (0,24/ми2)
^[p] Population sans doubles comptes: single count of residents of multiple communes (e.g. students and military personnel).

Се наоѓа главно на десниот брег на реката Сена, но го вклучува и западниот крај на Ил-де-ла-Сите. Овој округ е еден од најстарите во париз бидејќи Ил-де-ла-Сите било срцето на градот Лутеција, освоен од Римјаните во 52 п.н.е., додека некои делови на десниот брег (вклучително и Ле-Ал) датираат од Раниот Среден век.

Тој е најмалку населениот округ во градот и опфаќа најмала површина, на која се наоѓа музејот Лувр и Тилериската градина. Останатиот дел е посветен на бизнисот и администрацијата.

Грбот на Париз
Грбот на Париз

20-те окрузи
на Париз
17-ти 18-ти 19-ти
  8-ми 9-ти 10-ти 11-ти 20-ти
16-ти 2-ри 3-ти
1-ви 4-ти 12-ти
Река Сена
  7-ми 6-ти 5-ти 13-ти
15-ти 14-ти

Географија

уреди

Првиот округ е мошне мал и се протега на површина од само 1,83 км2 (0.705 квадратни милји, или 451 акри).

Демографија

уреди

Во 1999, населението на округот броело 16,888, а според работни места 63,056, со што според бизнис активност е рангиран на 4то место, зад 2-от, 8-от, и 9-от париски округ.

Историска популација

уреди
Година
(на француски попис)
Население Густина
(жители на км2)
1861 (peak of population)¹89,51949,025
187274,28640,593
195438,92621,271
196236,54320,013
196832,33217,706
197522,79312,482
198218,50910,136
199018,36010,055
199916,8889,249
200517,7009,693

¹Округот бил создаден во 1860 така што нема број на население пред 1861.

Квартови

уреди

Секој од 20 париски окрузи е поделен на 4 кварта (quartiers ). Табелата долу ги покажува квартовите на I округ. бројки од пописот во 1999

Кварт Население Површина
(in км2)
Density
(inh. per км2)
Кварт Сен-Жермен-Локсероа 1,670 0.871 1,917
Кварт Ле Ал 8 980 0.412 21,796
Кварт Пале-Ројал 3,190 0.279 11,434
Кварт Плоштад Вандом 3,040 0.270 11,259

Стопанство

уреди

Француската канцеларија на Korean Air се наоѓа во 1-от округ.[1]

Порано, главната канцеларија на Air Inter се наоѓала во овој округ.[2]

Образование

уреди

Во првиот округ постојат две градинки (écoles maternelles), 2 основни училишта (écoles élémentaires), едно средно училиште (collège), и една гимназија (lycée).[3]

Државните градинки се École Maternelle Auxerrois и École Maternelle Sourdiere.[3] Државните школи се École Élémentaire Arbre Sec и École Élémentaire D'Argenteuil.[3][4] Средното училиште Collège Jean-Baptiste Poquelin е единственото државно средно училиште во округот.[5] А гимназијата Lycée Professionnel Commercial Pierre Lescot е единствената државна гимназија во округот.[6] Приватни основни и средни образовни институции се: École Élémentaire Privée Notre-Dame-Saint-Roch, École du 2nd Degré Professionnel Privée Pigier, и École Technologique Privée de Dessin Technique et Artistique Sornas.[3]

Мапа

уреди
 
Мапа на првиот париски округ

Позначајни места

уреди

Мостови

уреди

Улици и плоштади

уреди

Наводи

уреди
  1. "Aperçu / Info de Contact." Korean Air. Посетено на 30 August 2011. "Sièges en Europe 9 boulevard de la Madeleine 75001 Paris France"
  2. "Direction des Bases Aeriennes Архивирано на 20 јули 2011 г.." Direction Générale de l'Aviation Civile. March 1975. 22/28. Посетено на 26 June 2010.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 "Rechercher un établissement Архивирано на 4 декември 2011 г.." Académie Paris. Посетено на 25 October 2011.
  4. "Les mentions légales :." École Élémentaire Arbre Sec. 14 February 2008. Посетено на 15 October 2011. "Adresse postale : École Arbre sec 19,rue de l'Arbre sec 75001 Paris"
  5. "Accueil Архивирано на 7 ноември 2011 г.." Collège Jean-Baptiste Poquelin Посетено на 25 October 2011. "6, rue Molière - 75001 PARIS"
  6. "Contact Архивирано на 23 октомври 2011 г.." Lycée Professionnel Commercial Pierre Lescot. Посетено на 25 October 2011. "35 Rue des Bourdonnais, 75001 PARIS"

Надворешни врски

уреди