IC 443галаксија во соѕвездието Телескоп, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

IC 443

{{{опис}}}

Соѕвездие Телескоп
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 20 ч 17 м 19,3 с
Деклинација -52° 16' 46"
Положбен агол 57°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Површински сјај 14,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,8'
Историја
Откривач Ројал Харвуд Фрост
Откриена 31 август 1904
Други ознаки ESO 233-52, FAIR 891, AM 2013-522

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 443 се споменува и како ESO 233-52, FAIR 891, AM 2013-522.

Откривање

уреди

Објектот е откриен на 31 август 1904 година од страна на Ројал Харвуд Фрост.

Податоци

уреди

Податоци од набљудување

уреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 443 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,1 m/лм2.[2] IC 443 има привидни димензии од 1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци

уреди

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 20 ч 17 м 19,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -52° 16' 46".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 57°.[2]

Други поделби

уреди

Проучување на IC 443 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 64428.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Користена литература

уреди
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

уреди