Телескоп (соѕвездие)

Телескоп — мало јужно соѕвездие забележано во XVIII век од Никола Луј де Лакај, француски астроном и проучувач на јужното небо. Неговото латинско име Telescopium е латинизирана форма од грчкиот збор за телескоп.[1]

Телескоп
лат. Telescopium
Telescopium constellation map mk.svg
КратенкаTel
ГенитивноTelescopii
Ректасцензија19 ч.
Деклинација−50°
Површина252 (°)² (57th)
Главни ѕвезди2
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
13
Ѕвезди со планети0
Ѕвезди посјајни од 3,00m0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг)0
Најсјајна ѕвездаα Tel (3.49m)
Најблиска ѕвездаHD 190422
сг,  пс)
Месјеови објектинема
Соседни
соѕвездија
Олтар
Јужна Круна
Индијанец
Микроскоп (аголно)
Паун
Стрелец
Видливо на ширина од +40° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец август.

Не постојат европски имиња за ѕвездите во ова соѕвездие. Кинезите им дале имиња на ѕвездите α Tel („Ве“, со значење опасност), и γ Tel (денес G Scorpii) - Чуен Шво, со митолошко значење.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. "Starry Night Photography: Telescopium Constellation". Посетено на 2007. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.
  • Richard Hinckley Allen, Star Names, Their Lore and Legend, New York, Dover.

Надворешни врскиУреди